Festival Integrace Slunce

PROGRAM 25. ročníku Festivalu integrace SLUNCE

Festival integrace Slunce pořádá SUKUS, z.s. za podpory:
Městské části Praha 10 a Ministerstva kultury ČR, Česko-německého fondu budoucnosti.
Ve spolupráci s Centrem MANA, z.s. a Husovým sborem ve Vršovicích
Pod záštitou: Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové.
Mediální partneři: Slovenský institut, Místní kultura, časopis MŮŽEŠ.

výstava v Husově sboru
4. 11.–1. 12. 2019 – Atelier Bananenkistl – Regensburg
Atelier Bananenkistl vznikl v roce 2011, jako kreativní nabídka fotbalového Teamu Bananenflanke v Regensburgu. Prostřednictvím různých uměleckých technik a témat je dětem a mladým lidem s duševním handikapem poskytnuta zábava, relaxace a potěšení z kreativní práce. Bananenkistl pořádá ročně několik vystav, kde se i veřejnost může potěšit vzniklými díly.

pondělí 25. 11. 2019
09,00 - vernisáž výstavy Atelier Bananenkistl - Regensburg
Atelier Bananenkistl vznikl v roce 2011, jako kreativní nabídka fotbalového Teamu Bananenflanke v Regensburgu. Prostřednictvím různých uměleckých technik a témat je dětem a mladým lidem s duševním handikapem poskytnuta zábava, relaxace a potěšení z kreativní práce. Bananenkistl pořádá ročně několik vystav, kde se i veřejnost může potěšit vzniklými díly.
Musím všechno oddřít sama? - komediální aktovka
Divadelní spolek Proměna, Remedium Praha o.p.s., Křišťanova 15, Praha 3
hrají: Jiřina Nováková, Milan Špinar, autor Jaroslav Štraus, režie Helena Kubů
Dva z 222 a 2 příběhů 20. století
Divadlo seniorů pod názvem "Invalid Driving Licence/ Neplatný řidičský průkaz" - staví na principu divadla dokument, storytellingu a fyzického divadla s ohledem na věk a pohybové možnosti. Na naší cestě hledáme laskavý humorný nadhled na vše, co nás v životě potkalo a vyprávíme nejen slovy.
Domov senior Chodov
Tanečníci a hudebníci z Bártlovky
MŠ a ZŠ, Bártlova 83, Praha 9
Světy
Tři samostatné příběhy, tři situace a osudy jejich aktérů. Zdánlivě nesouvisí, ale v životě vše souvisí se vším. Obyčejný pohled na obyčejné životy několika lidí v jednom panelovém domě, na úplně obyčejném sídlišti, v úplně obyčejném městě.
Bílá holubice z.s., Černá louka 3187, 702 00 Ostrava
Regiment
Regiment je divadelní uskupení, které vede Regína Broková. Název souboru však neodkazuje k jejímu jménu, ale ke slovu, které značí sílu, odvahu a především bojovného ducha a vnitřní náboj - tedy broky každého herce tohoto souboru. Regiment nebojuje proti jiné "armádě", ale bojuje sám se sebou, bojuje s těžkostmi života a s nepřízní osudu. Nikdy se nevzdává, a proto nikdy neprohrává. Přijďte se podívat na další z bitev a podpořit skupinu i myšlenku odvážných vnitřních bojů a tak ještě více posílit náš náboj.
Na Cihlářce 20, 150 00 Praha 5
19,30 - Mário Bihári - koncert v kostele Husův sbor
Mário Bihári je slovenský romský zpěvák, klarinetista, akordeonista a klavírista působící v Česku.
Od osmi let je slepý. V sedmi letech začal hrál na klavír, v deseti na akordeon. Na základní škole se aktivně věnoval sportu, v lehké atletice se pak stal dvakrát za sebou mistrem Evropy v kategorii žáci. Nyní reprezentuje Česko v goalballu.
V roce 1998 se stal členem hudební skupiny Koa, která doprovázela autorskou a interpretační dvojici Zuzana Navarová – Iván Gutiérrez. Po odchodu Ivána Gutiérreze začíná Mário Bihári také zpívat a skládat vlastní písně. Po smrti Zuzany Navarové v prosinci 2004 se Mário Bihári stal hlavním autorem skupiny Koa. Po ukončení činnosti Koa, vystupuje se skupinou Bejlí a byl kapelníkem uskupení Mário Bihári Trio (Bihári, Tokhi, Petr Tichý). Nyní hraje buď sólově, nebo s novou skupinou Bachtale Apsa (Mário Bihári, Adam Pospíšil, Petr Horvát, Standa Vít).
Za pomoci fotografa Björna Steinze se věnoval i fotografii v cyklech Hudba v obraze (2004) a Obrazy z duše.
Kolem roku 2010 si Mário udělal masérský kurz a pracuje v masážním studiu, které nabízí během masírování i živou hudbu, kdy klienta masíruje Biháriho kolegyně a Bihári k tomu improvizuje na klavír.
Vstupné 150,-/100,-
Mário Bihári

úterý 26. 11. 2019
09,00 – Lesní bál - taneční kroužek Balónky
ZŠS Rooseveltova 8, 160 00 Praha 6
Noc na Karlštejně - muzikál
Zámeček Střelice, příspěvková organizace, Tetčická 311/69, 664 47 Střelice
Jak žijí zvířátka - simulační tanec
ZŠ Tolerance Mochovská 570, 190 00 Praha 9 - Hloubětín
Sametové divadlo
Jedná se o hru heslovitě přibližující historii naší republiky, a to v návaznosti na třicetileté výročí sametové revoluce aneb nebojíme se hrát i na vážnou notu..."
Domov Sedlec, Roztocká 13/33, 160 00 Praha 6
Hudební vystoupení kroužku Rev!val
Arkadie Teplice, Purkyňova 10, 415 01 Teplice
Z českých luhů a hájů přinesli jsme vám vodu (2)
PANTOMIMA S.I., Vodova 35, 612 00 Brno
Znič noviny - muzikálový tanec
DALLO - Slovensko
Příběh o pohasínající taneční hvězdě muže, který žije ve světě plném negativních médií, kde si hledá lásku. Láskou je jeho tanec a být šťastný sám sebou může jen tehdy, když musí nejprve zničit vše, co píší v novinách. Svým tancem vám ukáže svou sílu a je silnější než zbraň.
19,30 - Příběhy o šílené duši - Divadlo Psycheche
Princezna sbírá korálky, cestovatel se s křišťálem v kapse a medvídkem v ruce noří do vnitřních světů, mince pro štěstí leží přímo pod bosými nohami, vlčí bohové vyjí. A nad tím vším cinkají rolničky, a pod tím vším si po vodě tiše plují světýlka.
Poetická autorská inscenace, ve které 4 herci s duševním onemocněním sdílejí na jevišti své životní příběhy. Inscenace vyrostla ze spolupráce 4 herců a 4 umělkyň. Provází jí magická hudba Martina Tesáka MAOKa. Soubor působí pod záštitou organizace VIDA.
Vstupné 150,-/100,-

úterý 26. 11. 2019
v Mateřské škole Mašinka

10,30 – Byl jeden domeček
Byl jeden domeček…to je hodně známá říkanka. Ale jak může vzniknout domeček a co vše se s rekvizitami a loutkami může stát, jak se dají verše říkat hlasem a pohybem rukou a prstů neboli znakovým jazykem, to vše vám ukáže naše inscenace spojená s workshopem. Abyste si to mohli sami vyzkoušet a lépe zapamatovat. Byl jeden domeček vznikl v ateliéru Výchovné dramatiky pro Neslyšící (VDN), Divadelní fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. Scénografii a loutky vytvořila japonská umělkyně Yumi Mráz Hayashi. Hrají studentky ateliéru VDN Anna Žďárová a Nikol Věntusová. Vedení a odborná spolupráce Zoja Mikotová, Veronika Broulíková, Radka Kulichová.
Mateřská škola Mašinka, Novostrašnická 27, 100 00 Praha 10
středa 27. 11. 2019
09,00 – Hudební vystoupení žáků JUŠ
žáci 9. třídy ZŠ JUŠ, V Pevnosti 4, 128 41 Praha 2
Na dvorečku - taneční vystoupení kroužku Lysináček
MŠs Na Lysinách 41/6, 147 00 Praha 4
Bavíme se na modré
ZŠ Kupeckého 576, 149 00 Praha 4
Povodeň
Základní škola, Ružinovská 2017, 142 00 Praha 4 – Krč
Takový malý divadýlko: Kdyby ty mobily nebyly
MŠ, ZŠ, Gymnázium pro sluchově postižené, Ječná 27, 120 00 Praha 2
Televizní noviny - TV Akord
D.S.AKORD, Záhřebská 36, 120 00, Praha 2
19,30 - Jezinky Bezinky (Joseph Keselring) - Divadlo Merlot
Rozkošný domeček, hnedle vedle hřbitova, a v něm dvě hodné tetičky a jejich synovec, toho času Theodor Roosevelt. V ten den se jejich druhý synovec s image věčného starého mládence zrovna čerstvě zasnoubil a synovec třetí, vzhledem nezdařená kopie sluhy z Adamsovy rodiny, chováním něco mnohem horšího, zatoužil po domově. A neměl zábrany vzít s sebou strůjce svého ksichtu. Jediné, co by mohlo tuto rodinnou sešlost narušit, by byl nález nějakého umrlce. Ale ti jsou přeci všichni hluboko pod zemí… ač… možná… ne úplně všichni a ne až tak hluboko.
Jedna z nejslavnějších detektivních komedií světové dramatiky se odehrává v pohodlném domě, z jehož stěn dýchá spíš atmosféra viktoriánské Anglie, než newyorský Brooklyn padesátých let. Dvě staré elegantní dámy, sestry Brewsterovy, příjemné a pohostinné slečny, zvou starší pány na bezinkové víno. V této rajské pohodě se však dějí věci nadmíru podezřelé...

Osoby a obsazení:
Marta Brewsterová - Marie Tomsová
Abby Brewsterová - Barbora Stránská
Elena Harperová - Darja Jílková
Mortimer Brewster - Miroslav Reil
Teddy Brewster - Jan Koudelka
Jonatan Brewster - Jakub Plzák
Dr. Einstein - Martin Chmátal
Pastor dr. Harper, Pan Gibbs - Jiří Novotný
Komisař Rooney - Jiří Ratajík
Strážník O’Hara, Pan Witherspoon - Pavel Betka
Kostýmy, scéna: Vlasta Rydlová
Světla, zvuk: Bára Brabencová
Technická spolupráce: Martin Brabenec
Režie: Jiří Ratajík
Vstupné 150,-/100,-
Jezinky

čtvrtek 28. 11. 2019
09,00 – O dvanácti měsíčkách – pohádka s písněmi Zdeňka Svěráka
žáci 9.tř-+ sbor Míráček
ZŠ pro žáky s poruchami zraku, Náměstí Míru 19, 120 00 Praha 2
O prstýnku a zvonečku
Denní stacionář organizace POHODA – společnost pro normální život lidí s postižením, z. ú., Roškotova 1737/6 140 00 Praha 4 – Braník
Rozmarné léto
Centrum 83, poskytovatel soc. služeb, Václavkova 950, 293 01 Mladá Boleslav
Zlatej šicák – volně na motivy K. J. Erbena
Dětské centrum Paprsek - Šestajovická 580/19, 198 00 Praha 14-Hloubětín
Lion – moderní tanec, zpěv, čardáš
ZŠ Ústí Labem, Školní náměstí 100/5
19,30 – Gin Game (Donald L. Coburn) – divadelní představení
Hra amerického dramatika D. L. Coburna, nositele Pulitzerovy ceny, o problematice intimních vztahů, byť v trochu nečekané podobě. Jedná-li se o milostný příběh, neočekáváme, že jeho dějištěm bude domov pro seniory. A přesně tak tomu tady je.
Je to příběh dvou nemladých lidí, které svede náhoda a potřeba najít partnera pro karetní hru. Fakt, že se partička ginu promění v partii mnohem závažnější, vypovídá o tom, že partnerské problémy nejsou rozhodně jen výsadou mladých lidí. Autor poskytuje nečekaný pohled na nejstarší generaci – nesentimentální, nikterak shovívavý, ale velmi reálný. Dokáže starší lidi vnímat jako plnohodnotné hráče ve hře života, který i na samém konci může skýtat nečekané zákruty a překvapení.
Hrají: Zuzana Kronerová, Dušan Sitek, Režie: Ondřej Zajíc
Vstupné 330,-/280,-
Gin Game

Ve spolupráci s Kaple Rektorská, z. s.: Vršovická divadelní kovárna

pátek 29. 11. 2019
15,00 – Šuškanda a šeptanda – odpolední představení pro seniory
Divadlo Proměna, Praha
17,00 – Kratochvílné povídání – podvečerní představení
Nové divadlo Mělník
19,00 – Vražda v přístavní krčmě – večerní představení
Divadlo AMARTUM, Praha Jižní město
21,00 – Listopadové matky – noční představení – Host přehlídky
Divadlo Neklid
sobota 30. 11. 2019
10,00 – Když si paní povídají, o lásce a milování – speciální host přehlídky
Divadlo VERVA
11,30 – Jak najít pokoj v Hotelu 0
Hotel NULA Kladno
14,00 – Závěrečný seminář